Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślub w innej parafii - Pozwolenie
Autor Wiadomość
Malena 
dziennikarzynka:)


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 4130
Skąd: Lódź
Wysłany: Pon Lis 16, 2009 12:42 am   

ja i mój Ł chcemy wziąć ślub w parafii, do ktorej żadne z nas nie należy. Pozwolenie jest koneiczne z obu parafii czy wystarczy z jednej?

i drugie moje pytanie - czy muszę dawać na zapowiedzi w obu naszych kościołach? Przecież jeśli do mojego nie idę po zaświadczenie, to chyba nie?
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Lis 16, 2009 8:48 am   

Malena - wystarczy poczytać co już napisane, tysiąc razy było to wałkowane. :roll:

Cytat:
ja i mój Ł chcemy wziąć ślub w parafii, do ktorej żadne z nas nie należy. Pozwolenie jest koneiczne z obu parafii czy wystarczy z jednej?

Z jednej.

Malena napisał/a:
czy muszę dawać na zapowiedzi w obu naszych kościołach? Przecież jeśli do mojego nie idę po zaświadczenie, to chyba nie?

W obu kościołach. Zapowiedzi zastępują formułkę "czy ktoś wnosi sprzeciw" :wink: , więc wygłasza się w parafii młodej i młodego.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Malena 
dziennikarzynka:)


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 4130
Skąd: Lódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:17 am   

Dzięki za odpowiedź. A czemu danie na zapowiedzi we wszystkich 3 kościolach jest obowiązkowe? Nie mogę tej mojej parafii ominąć w ogóle? Czy księża tam musza w ogóle wiedziec, że wyszlam za maz? Nawet nie mieszkam juz w łodzi, więc jakie ma to znaczenie...
 
 
 
kryszka 
z doskoku ;)


Dołączyła: 09 Paź 2003
Posty: 4836
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 9:20 am   

Trochę zmienia to sytuację.
Wcześniej nic nie wspominałaś o 3 kościołach. To w jakiej parafii teraz mieszkasz - ślubu, narzeczonego, innej?
Jedni księża uznają za parafię faktyczne miejsce zamieszania (meldunek może być inny), inni uznają tylko meldunek :arrow: musisz się dowiedzieć jak to jest w Waszej parafii ślubu, bo stamtąd dostaniesz karteczki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w konkretnych kościołach i będziesz od razu wiedziała czy potrzebujesz pozwolenie czy nie, i skąd.
_________________

"Gdyby nie internet nie wiedziałbym, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem
 
 
Malena 
dziennikarzynka:)


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 4130
Skąd: Lódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 12:08 pm   

Kościoły są 3 - mój (Retkinia Najświętszego Serca Jezusowego podobno "trudny" we współpracy) mojego Ł. (Widzew) i ten, w którym chcemy brać ślub (Najświętszego Zbawiciela przy WŁÓKNIARZY). Chodziło mi o to, czy we wszystkich trzech muszą pójść zapowiedzi..Wolałabym do mojego nie iść w ogóle. Jeszcze tego nie załatwiamy, idziemy w przyszłym roku, ale chciałam się zorientować jak to jest.
 
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 12:23 pm   

Malena napisał/a:
Kościoły są 3 - mój (Retkinia Najświętszego Serca Jezusowego podobno "trudny" we współpracy) mojego Ł. (Widzew) i ten, w którym chcemy brać ślub (Najświętszego Zbawiciela przy WŁÓKNIARZY). Chodziło mi o to, czy we wszystkich trzech muszą pójść zapowiedzi..Wolałabym do mojego nie iść w ogóle. Jeszcze tego nie załatwiamy, idziemy w przyszłym roku, ale chciałam się zorientować jak to jest.

Nam ksiądz przy załatwianiu ślubu poza naszymi parafiami powiedział, że zapowiedzi daje się w dwóch parafiach - tych gdzie mieszkamy/jestesmy zameldowani. Głównie z tego względu, że ta trzecia jest "obca" i nie ma powodu, żeby wygłaszać zapowiedzi - twierdził wręcz, że przecież nikt nas tu nie zna.

Proponowałabym w Twojej sytuacji pozwolenie uzyskać w Kościele narzeczonego, a u siebie pozostawić tylko kartkę na zapowiedzi z ofiarą. Takie rozwiązanie wg mnie ogranicza dyskusję w Twojej parafii.
 
 
Malena 
dziennikarzynka:)


Wiek: 38
Dołączyła: 12 Maj 2009
Posty: 4130
Skąd: Lódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 12:59 pm   

owieczka napisał/a:
Proponowałabym w Twojej sytuacji pozwolenie uzyskać w Kościele narzeczonego, a u siebie pozostawić tylko kartkę na zapowiedzi z ofiarą. Takie rozwiązanie wg mnie ogranicza dyskusję w Twojej parafii.


dzięki za rade, własnie na tym ograniczeniu dyskusji mi zalezy - wiem, że księża są tam niezbyt mili i ciezko się z nimi dogadac, poza tym dosć dużo wolaja za zmianę kościoła, jakies wymówki....Nie chcę w ogole wchodzić w takie rozmowy, tylko nerwy stracę, a chcę, zeby przygotowania sprawiały mi przyjemność.
 
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 1:17 pm   

Malena napisał/a:
Nie chcę w ogole wchodzić w takie rozmowy, tylko nerwy stracę, a chcę, zeby przygotowania sprawiały mi przyjemność.

no to tak jak napisałam powinno być najszybciej i najprościej...

pamietaj, że jeśli nie masz to będziesz potrzebowała jeszcze zaświadczenie z księgi o chrzcie ze swojej parafii.
 
 
mjmj2010 

Dołączyła: 17 Sie 2009
Posty: 253
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:06 pm   

Dziewczyny a jak jest w przypadku gdy panna młoda bierze ślub w swojej parafii, to czy narzeczony musi brac pozwolenie ze swojej czy tylko dać na zapowiedzi bo juz się pogubiłam :/
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:07 pm   

mjmj2010 napisał/a:
Dziewczyny a jak jest w przypadku gdy panna młoda bierze ślub w swojej parafii, to czy narzeczony musi brac pozwolenie ze swojej czy tylko dać na zapowiedzi bo juz się pogubiłam :/

nie potrzebne jest pozwolenie, pozwolenie dotyczy tylko sytuacji gdy ślub jest poza parafiami narzeczonych.
 
 
mjmj2010 

Dołączyła: 17 Sie 2009
Posty: 253
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:15 pm   

owieczka napisał/a:
nie potrzebne jest pozwolenie, pozwolenie dotyczy tylko sytuacji gdy ślub jest poza parafiami narzeczonych.

ale trzeba się udać do tej parafii i dać na zapowiedzi chyba ?
 
 
owieczka_foto 
Firma


Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 452
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:31 pm   

mjmj2010 napisał/a:
ale trzeba się udać do tej parafii i dać na zapowiedzi chyba ?

tak, zapowiedzi muszą być.
 
 
mjmj2010 

Dołączyła: 17 Sie 2009
Posty: 253
Skąd: łódź
Wysłany: Wto Lis 17, 2009 2:56 pm   

dziekuję za odpowiedź :)
 
 
k.stakiewicz 


Wiek: 40
Dołączyła: 11 Lis 2009
Posty: 34
Skąd: Łódź - Radogoszcz
Wysłany: Nie Lis 22, 2009 1:20 pm   

Dziewczyny!
Muszę was poinformować o ważnym fakcie. Dla Kościoła nie ma znaczenia gdzie jesteście zameldowane. Liczy się to gdzie mieszkacie. Czyli np: urodziłam się na Retkini i tam mieszkałam 25 lat, a teraz od dwóch lat mieszkam gdzieś idziej to moja parafi jest tam gdzie się przeprowadziłam. Dowiedziałam się tego przy okazji załatwiania bieżmowania. Niestety, Księża chcąc po prostu zarobić na młodych nie informują o tym i z tąd biorą się problemy. Powiem Wam więcej: bieżmowanie nie jest potrzebne do ślubu. Powiedział mi to ten sam Ksiądz.
 
 
Weira 


Wiek: 38
Dołączyła: 07 Lis 2008
Posty: 649
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 25, 2010 10:30 am   

k.stakiewicz napisał/a:
Muszę was poinformować o ważnym fakcie. Dla Kościoła nie ma znaczenia gdzie jesteście zameldowane. Liczy się to gdzie mieszkacie. Czyli np: urodziłam się na Retkini i tam mieszkałam 25 lat, a teraz od dwóch lat mieszkam gdzieś indziej to moja parafi jest tam gdzie się przeprowadziłam.


Dokładnie dowiedziałam się tego samego. Byłam wczoraj zaklepać termin ślubu w parafii gdzie mieszkam. A ponieważ zameldowana jestem gdzie indziej, więc ten temat bardzo mnie interesował. I... jak się dowiedziałam, moja parafia to ta, gdzie "śpie" a nie gdzie jestem zameldowana. Także żadnych pozwoleń w tym przypadku nie trzeba.
_________________
 
 
Amira 


Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 403
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Czw Sie 12, 2010 12:08 pm   

k.stakiewicz napisał/a:
Powiem Wam więcej: bieżmowanie nie jest potrzebne do ślubu.


to dlaczego wymagają wpisania informacji o bierzmowaniu na zaświadczeniu od chrztu? :twisted:
_________________

 
 
mała9364 


Wiek: 40
Dołączyła: 03 Lut 2009
Posty: 458
Skąd: łódź
Wysłany: Pią Sie 13, 2010 9:40 am   

Amira napisał/a:
k.stakiewicz napisał/a:
Powiem Wam więcej: bieżmowanie nie jest potrzebne do ślubu.


to dlaczego wymagają wpisania informacji o bierzmowaniu na zaświadczeniu od chrztu? :twisted:


Dokładanie mnie tak samo powiedział ksiądz,że teraz nie jest potrzebne bierzmowanie.
To jest wymysł danej parafii
_________________


 
 
taja 


Dołączyła: 20 Wrz 2010
Posty: 2193
Skąd: łódź bałuty-rtk
Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 1:34 pm   

k.stakiewicz napisał/a:
Dziewczyny!
Muszę was poinformować o ważnym fakcie. Dla Kościoła nie ma znaczenia gdzie jesteście zameldowane. Liczy się to gdzie mieszkacie. Czyli np: urodziłam się na Retkini i tam mieszkałam 25 lat, a teraz od dwóch lat mieszkam gdzieś idziej to moja parafi jest tam gdzie się przeprowadziłam. Dowiedziałam się tego przy okazji załatwiania bieżmowania. Niestety, Księża chcąc po prostu zarobić na młodych nie informują o tym i z tąd biorą się problemy. Powiem Wam więcej: bieżmowanie nie jest potrzebne do ślubu. Powiedział mi to ten sam Ksiądz.


Na prawde nie jest potrzebne bierzmowanie !! !!!!???? zgadzacie się z tym?? byłabym happppy :)
_________________

 
 
annie_rosa 

Dołączyła: 08 Maj 2011
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Sob Maj 28, 2011 12:17 pm   

Czyli w obcej Parafii nie daje się na zapowiedzi tak??

wiem, że teraz nie ma przeszkód na branie ślubu w jakim się chce kościele, nie robią żadnych problemów, wystarczy zaświadczenie tylko z jednej parafii.
_________________
wędliny tradycyjne
dla każdego coś dobrego!
 
 
Emmi 

Wiek: 38
Dołączyła: 08 Mar 2010
Posty: 104
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Maj 31, 2011 2:11 pm   

zgadza się...nasza parafia to ta gdzie mieszkamy,a nie gdzie jesteśmy zameldowani....w naszym przypadku niestety :/ bo w "naszej " parafii ksiądz nam zaproponował ślub w kaplicy,i nic by w tym nie było złego gdyby nie była na cmentarzu :O dlatego wybraliśmy św.Annę. Musieliśmy oczywiście zapłacić połowę wartości ślubu w "naszej"parafii za pozwolenie(które zresztą nie bez problemów wywalczyliśmy). Przy spisywaniu protokołu w św.Annie dostaliśmy karteczkę na zapowiedzi...musieliśmy ją zanieśc do naszej parafii i tam za nie zapłacić 50zł...po wygłoszeniu odbieraliśmy zaświadczenie z parafii by zanieść je spowrotem do Anny i tam kolejne 50 zł za zapowiedzi zostawiliśmy....

Co do bierzmowania....gdyby nie było potrzebne do ślubu to nie wymagano by odpisu aktu chrztu z wpisem o bierzmowaniu.
oto co mówi na ten temat prawo kościelne:(znalazłam w serwisie kościół.pl

czy i kiedy można mieć ślub kościelny gdy się nie ma bierzmowania (a chrzest ma)? Czy ksiądz może nie wyrazić na taki ślub zgody i do kogo wówczas mogę się odwołać?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 1065 - § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Prawo Kanoniczne tę kwestię reguluje w bardzo oczywisty sposób. Małżeństwo można zawrzeć bez sakramentu bierzmowania, tylko wtedy gdy są rzeczywiste trudności z jego przyjęciem. Trudności - czyli dokonując interpretacji tego przepisu należy rozumieć jako niedogodności natury fizycznej (np.niemożność udania się do biskupa lub księdza z powodu dłużej odległości) oraz moralnej (przyjęcie tego sakramentu może wywołać przykre skutki a nawet niebezpieczeństwo dla życia dla stron bądź dla szafarza sakramentu - np. w krajach w których panuje monizm religijny, gdzie religia chrześcijańska jest zakazana).

Ponieważ w Polsce tego typu niedogodności w zasadzie nie występują, można przyjąć że wszyscy katolicy przystępujący do sakramentu małżeństwa powinni być bierzmowani.

Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran
_________________

 
 
annie_rosa 

Dołączyła: 08 Maj 2011
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Cze 02, 2011 9:30 pm   

A jak to jest, kiedy np chciałabym, aby ślubu udzielił mi Ksiądz z rodziny, nie z tej parafii, w której będzie ślub?mało tego, z innego miasta??jest to możliwe??
_________________
wędliny tradycyjne
dla każdego coś dobrego!
 
 
PaulinaS 

Dołączyła: 04 Paź 2010
Posty: 529
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Cze 03, 2011 9:28 pm   

annie_rosa,

http://www.forum.wesele-l...ghlight=#446298
http://www.forum.wesele-l...si%B1dz+parafii
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl