Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Forum Weselne miasta Łodzi Strona Główna Forum Weselne miasta Łodzi
Forum weselne, wesele i ślub w Łodzi i woj. łódzkim

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  KalendarzKalendarz  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 
Wasze albumy zdjęć ALBUM
Regulamin forum REGULAMIN
Reklama w serwisie REKLAMA

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciwskazania do świadkowania
Autor Wiadomość
Natalka 

Wiek: 37
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 46
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 5:44 pm   Przeciwskazania do świadkowania

Mam poważny problem z podjęciem decyzji odnośnie świadka mojego narzeczonego, mianowicie ja wybrałam swoją siostrę, a mój Kuba postanowił wybrać swojego brata. Wszystko byłoby ok gdyby nie to, że brat ma głęboko posunięty zespół Downa. Nie rozumie często prostych poleceń jak: podnieś czy przesuń się. Mimo to mój narzeczony utrzymuje, że jego brat jest dobrym kandydatem. Jak go przekonać , że nie jest to najlepszy pomysł? A może wiecie czy jest wogóle możliwe by upośledzony człowiek był świadkiem? Są jakieś przeciwskazania czy zakazy prawne? Pomóżcie
 
 
Nikulec 

Wiek: 42
Dołączyła: 07 Lis 2006
Posty: 171
Skąd: łódź
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 7:01 pm   

Wszystko zależy od stopnia upośledzenia. Jeżeli brat upośledzony jest w dużym stopniu, uniemożliwiającym racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji, to ksiądz sam nie pozwoli wziąć go za świadka. Co prawda nie doszukałam się szczegółowej informacji na ten temat w kodeksie prawa kanonicznego, ale gdzieś tam znalazłam taki zapis:

"?wiadek ślubu - Może nim być każdy, kto jest zdolny stwierdzić zawarcie małżeństwa i dać o tym wiarygodne świadectwo. Musi być obecny fizycznie w miejscu i czasie ślubu. ?wiadkiem mogą być osoby pełnoletnie, zdrowe psychicznie, mogą być innego wyznania."

Zatem musi być to osoba świadoma myśli i czynów. Najlepiej po prostu zapytać księdza.
 
 
*Asiek 
Moderator
Czarownica vel Anioł


Dołączyła: 05 Sty 2004
Posty: 2217
Skąd: Kiedyś Łódź
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 7:27 pm   

Zgadzam się z Nikulec.
Swiadkiem może być osoba wyłącznie świadoma tego, że właśnie zawarto związek małżeński i w razie potrzeby może to potwierdzić (świadomie) choćby za 10, 20 lat.
Z opisu podanego przez Ciebie, wynika, że brat narzeczonego nie spełnia tego warunku, skoro nie rozumie nawet najprostszych poleceń, nie może wiarygodnie świadczyć o zawarciu przez Was małżeństwa.
Natalko, zaskoczyło mnie, że Twój narzeczony nie zna tego podstawowego wymogu - żeby być świadkiem na ślubie nie wystarczy stać za parą młodą.
Pozdrawiam i myślę, że najlepiej przekona narzeczonego ksiądz.
_________________
 
 
mischelle22 


Wiek: 42
Dołączyła: 27 Gru 2003
Posty: 1211
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 7:54 pm   

Natalko, to naprawdę miłe ze strony Twojego narzeczonego, że tak kocha brata, że chce go na swojego świadka.
Ale dziewczyny mają racje.
?wiadek musi być w pełni świadomy.
_________________

 
 
 
fiona83 

Dołączyła: 19 Kwi 2006
Posty: 2952
Skąd: skądinąd
Wysłany: Czw Sty 04, 2007 8:28 pm   

Zgadzam się z przedmówczyniami.
Ja widzę jednak rozwiązanie kompromisowe : poproście 4 świadków.
Dwoje będzie "z urzędu" (tzn. będzie podpisywało papiery) i do tej roli zaangażujecie odpowiednie osoby. Natomiast brat Narzeczonego jako drużba (stojący oczywiście za Młodym ;) ) będzie odgrywał równie ważną rolę. Myślę, że Narzeczonemu właśnie na tym zależy.

I wilk syty, i owca cała !
 
 
Natalka 

Wiek: 37
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 46
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią Sty 05, 2007 4:29 pm   

Dziękuję Wam bardzo dziewczyny. Zrozumcie że ciężko mi jest wytłumaczyć to mojemu narzeczonemu, wydaje mi się że go urazam samym sprzeciwem. Wydaje mi sie że on widzi chorobę swojego brata znacznie lżejsza niż w rzeczywistości. Ale macie racje ksiądz sam mu wytłumaczy czy i jak rozwiazać tą sytuację. Nie zastanawiałam się nad 4świadkami ale nie o to chodzi. Poprostu bycie świadkiem moim zdaniem to za duży stres i za duży obowiazek dla mojego szwagra. Myślę że przed masą ludzi w kościele na środku gdzie bedzie krecił się kamerzysta czy fotograf może poprostu sobie nie poradzic. Ale i tak dzięki za pomoc.pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
statystyki odwiedzin z innych stron


Publikowanie w całości lub fragmentach treści zawartych na Łódzkim Forum Weselnym bez zgody administratorów forum jest zabronione.
Reklamy
www.foto-sobieraj.com.pl